Batimetrik Ölçüm Çalışması

Hidrografik Survey &
Veri Toplama Yazılımı

Batimetrik Haritalar


Batimetrik (derinlik) ölçümlerinde Singlebeam echosounder (tek bimli iskandil) veya Multibeam echosounder (çok bimli iskandil) cihazları ile yüksek hassasiyetli derinlik verileri toplanarak, proje sahasının 1/1000 ölçekli batimetri haritası hazırlanmaktadır.

Konumlandırma bilgisi sağlanması amacıyla iskandil sistemiyle birlikte çalışabilen Trimble 5700 RTK GPS sistemleri kullanılmaktadır. Böylece gerçekleştirilen derinlik ölçümlerinde konumlandırma verisi cm mertebesinde hassasiyetle elde edilmektedir. Proje sahasında, derinlik verilerinin kara kotuna bağlanması için nivelman çalışması ile TUDKA (Türkiye Ulusal Düşey Kontrol Ağı) datumuna bağlanmış bir su seviyesi ölçüm istasyonu (eşel noktası) kurularak gel-git ölçer cihazı (tide) veya eşel cetveli ile su seviyesi değişimleri kaydedilmekte yada Harita Genel Komutanlığı`na bağlı mareograf istasyonlarından su seviyesi ölçüm değerleri talep edilmektedir.

Batimetrik veri toplama işlemi, iskandil ve GPS sistemiyle uyumlu olarak çalışan bir navigasyon/veri toplama yazılımı ile gerçekleştirilmektedir. Ölçüm çalışmalarında günde en az iki defa CTD cihazı kullanılarak su kolonu boyunca ses hızı ölçülür. Ölçülen ses hızı ve bar-check metoduyla iskandil cihazının kalibrasyonu yapılmaktadır. Oluşturulan 1/1000 ölçekli batimetri haritaları kağıt ve sayısal formatta (CAD) hizmete sunulmaktadır.

Mch Deniz Araştırmaları

İletişim Bilgilerimiz

Tel: +90(216) 363 64 04
Fax: +90(216) 363 60 91
Cep: +90(532) 272 3114

Son Yazılar

Tümü
TOP