Batimetri Raporu

Hidrografik ölçümler kapsamında, single-beam echosounder (tek bimli iskandil) ve/veya multi-beam echosounder (çok bimli iskandil) cihazı ile yüksek çözünürlüklü veri toplanarak proje sahasının 1/1000 ölçekli batimetri haritası hazırlanmaktadır.

Konumlandırma bilgisi sağlanması amacıyla iskandil sistemiyle entegre çalışabilen RTK GPS sistemleri kullanılmaktadır. Böylece gerçekleştirilen hidrografik ölçümlerde konumlandırma verisi cm mertebesinde hassasiyetle elde edilmektedir. Çalışma bölgesinde, nivelman çalışması ile TUDKA (Türkiye Ulusal Düşey Kontrol Ağı) datumuna bağlanmış bir su seviyesi ölçüm istasyonu teşkil edilerek gel-git ölçer cihazı ile su seviyesi değişimleri kaydedilmekte ya da Harita Genel Komutanlığı`na bağlı mareograf istasyonları kullanılarak su seviyesi ölçüm değerleri elde edilmektedir.

Batimetrik veri toplama işlemi, iskandil ve GPS sistemiyle uyumlu olarak çalışan bir navigasyon/veri toplama yazılımı ile gerçekleştirilmektedir. Saha çalışmaları süresince CTD cihazı kullanılarak su kolonu boyunca ses hızı ölçülerek veri toplama sisteminin kalibrasyonu yapılmaktadır. Hazırlanan 1/1000 ölçekli batimetri haritaları hard copy olarak ve CAD formatında dijital olarak sunulmaktadır.

MCH DENİZ ARAŞTIRMALARI

İstekleriniz ve Taleplerinizi seçip bize mail yoluyla da ulaşabilirsiniz .

Mch Deniz Araştırmaları

İletişim Bilgilerimiz

Tel: +90(216) 363 64 04
Fax: +90(216) 363 60 91
Cep: +90(532) 272 3114

Son Yazılar

Tümü
TOP